SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 1 Kişi

Bugün 251 Kişi

Toplam Ziyaret 1.210.440  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Üni. Öğretim Üyesi
Yazar Dr.Cahit KARAALP
 
 
 
Makale Tarihi :  1.09.2022
Bir Hadis'in Kur'an'a Arzı
 
Burada söz konusu edeceğimiz “sahihayn”(Buhari- Müslim) hadisinde diriliş günü şefaat için kapı kapı gezen günahkâr müminler, güya Âdem’den sonra Nuh’a gelirler ve ona kendisinin ilk resul olduğunu söyleyerek şefaatte bulunmasını isteyecekler. Nuh’ta; “benim bir dua hakkım vardı o dua hakkımı dünyada kavmimin aleyhinde kullandım. O yüzden ben sizlere şefaat edemem…” Mealinde sözler sarf eder…
 
Bu beddua, bizim sahih hadis kaynaklarında Hz. Nuh’un diriliş gününde şefaat etmesinin engeli bir durum olarak zikredilmiştir… Vahye dayanan bu bedduanın, Nuh’un şefaat etmesinin önünde bir engel gibi sunulmuş olması Kur’an’ın tam anlamıyla anlaşılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.
Allah, Hud Suresi 36. ayette Hz. Nuh’a gemiyi yapması hususunda emir vermeden önce; “artık iman edenlerin dışında kimse sana inanmayacak” diye vahiy ediyor… Bu vahiyden sonra Hz. Nuh: “Rabbim, bu topraklarda yaşam süren kâfirlerin hiç birini sağ bırakma. Eğer onları sağ bırakırsan kullarını yoldan çıkarırlar, fıtratın dışına çıkan ve küfrü yol bilenden başkalarını da doğurmayacaklar”(Nuh Suresi 26-27)bedduasında bulunur.
 
Nuh’un beddua etmesinin sebebi, 950 sene yılmak, yorulmak nedir bilmeden; gece gündüz, gizli açık davette bulunmuş bir davetçi olarak yolun sonuna geldiğini anlamış olması ve Allah’tan gelen “artık imana gelmezler” vahyi idi…
 
Kur’an penceresinden baktığımızda hadiste birçok metin sıkıntısının varlığına şahit oluruz… Bu yazımızda sadece işin Hz. Nuh boyutunu irdeleyeceğiz… Hadis metninde gördüğümüz sıkıntıların bazıları şunlardır:
 
1) Nuh, Kur’an’a göre bu bedduayı kendiliğinden yapmamıştır. Allah’ın; “artık iman edenler dışında sana inanan olmayacak” vahyinden sonra böyle bir bedduada bulunmuştur. Bu konuda suçlu olduğunu söylemek Allah’ı suçlamakla eştir.
 
2) Allah, hiç kimsenin bedduasına bakarak kimsenin hayatına son vermez… Allah, “işlerini gelen dua dilekçelerine göre değil kendi katında kabul gören gerekçelere” göre yapar.
 
3) Nuh’un kabul edilecek bir tek duası var idi ise ve Nuh, bunun bilincinde ise neden oğlunun kurtuluşu için dua etti? Masallarda eşine rastlanan “tek dilek” anlayışını kabul etmek; “kullarıma söyle dua etsinler icabet edeyim” ayetine ters değil mi? Kullardan bir kul birçok duada bulunacak ama peygamberlerin bir tek dua hakları olacak olur şey mi bu? Kaldı ki hangi ayette bu sınırlamadan bahsedilmiştir?
 
4) Hz. Peygamber Bedir savaşı esnasında o muharebe meydanında bulunan bir avuç müslümanı kast ederek; “ya rabbi! Eğer bu kulların helak olacak olursa bu topraklarda sana kulluk edecek bir tek kişi kalmayacak(ne olur zafer ver)” duasını daha hayatta iken yapmamış mıydı? Hz. Peygamber söz konusu dua hakkını dünyada kullanmış olmuyor mu? Hz. Peygamberin sahabeleri şehid eden kavimlere bedduaları olmamış mı? Hz. Peygamberin bu dua ve bedduaları yapılmış sayılmıyor mu?
 
5) Hz. Nuh’un ilk resul olduğunu o mahşerdeki insanlar nereden biliyorlardı? “Resul” kavramının anlamını hangi itikadi mezhebin görüşüne göre belirliyorlardı? Kur’ana göre “resul” ile “nebi” kavramlarının aslında bir madalyonun iki yüzü olduklarını ve farklı peygamberler için fark unsuru olarak değil aynı peygamberde farklı görev ve misyonların ifadeleri olarak kullanıldıklarını, ruh ve beden gibi ayrılmaz bir bütünlük içinde bulunduklarını bilmiyorlar mıydı?
Peygamber üslubunu yansıtmayan bu hadisin birçok problemi bir arada barındırdığı ve birilerinin eliyle hem ustaca hem de acemice uydurulduğu ehlinin malumudur… Hz. Peygamberimizi diğer peygamberlerden üstün gösterme amacıyla uydurulmuş bu hadisin senedinin sahih olması metninin de sahih olmasını gerektirmemektedir…
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Kötü niçin yaratıldı? ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Mushaf ve Kur'an-ı Kerim ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Mehdi beklentisi nedir? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Şeytana Uymak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Haydar ÖZTÜRK
 Fıtratı Uyandıran Unsurlar ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İsrail Kendi Kendine Kahrolacak Öyle mi? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Yalancı Peyğamberler ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Çağa Çığ Düştü ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ebû Ubeyde: Gerçek Bir Kahraman ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Sadakat Varsa İman Vardır.. ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Anne ve Babamıza Karşı Sorumluluklarımız ...
............................................
 

Enerji içeceklerinin fazla tüketimi çocuklar için tehlike kaynağı
26.02.2022

Bilim insanlarından "kahve" araştırması: Ömrü uzatıyor
25.02.2022

Nadir görülen genetik bir hastalık: Progeria
23.02.2022

Ölüm anında insan beyninde neler oluyor?
23.02.2022

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
22.02.2022

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
20.02.2022

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
20.02.2022

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
19.02.2022

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
18.02.2022

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
15.02.2022

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.